Cantatedienst / Ach Gott, wie manches Herzeleid

Home events - De Thomas Cantatedienst / Ach Gott, wie manches Herzeleid

Cantatedienst / Ach Gott, wie manches Herzeleid

Vier keer per jaar organiseert De Thomas een cantatedienst. De wekelijkse zondagse viering staat dan in het teken van muziek. Op zondag 18 januari wordt de cantate ‘Ach Gott, wie manches Herzeleid‘ (BWV 58) uitgevoerd. Nog even gaan we terug naar het Kerstverhaal en dan met name naar het verhaal van de vlucht van Jozef en Maria naar Egypte.

Johann Sebastian Bach (1685-1750) schreef voor iedere zondag een cantate: een compositie dat uitmeerdere delen bestaat en speciaal voor een zondag in het kerkelijk jaar geschreven is.Zijn bekendste cantate is waarschijnlijk de Mattheus Passion die Bach schreef voor Palmzondag. Maar Bach schreef ook honderden kleinere cantates voor andere zondagen. Vaak bestaat een cantate uit een openingskoor, een paar aria’s en recitatieven en een afsluitend koraal. Sinds 2018 worden cantates uitgevoerd in De Thomas, waarbij vooral de kleinere solocantates centraal staan. De voorganger zal in de overdenking stil staan bij de tekst van de cantate. De gemeente zingt samen met het barokensemble en de solisten het slotkoraal. 

Het internationale barokensemble Giardino Musicale, dat zowel in grote als kleine bezetting optreedt, is in 2006 opgericht door blokfluitiste/hoboïste Eva Harmuthová en celliste Elske Tinbergen. Giardino Musicale staat garant voor authentieke uitvoeringen met historische instrumenten en werkt samen met diverse solisten. Sinds 2018 werkt Giardino Musicale mee aan cantatediensten in De Thomas, waarvooral solocantates van Bach uitgevoerd worden. Zie: www.giardinomusicale.nl

Kristen Witmer (sopraan) en Joris van Baar (bas) zullen als solisten optreden. Kristen studeerde zang aan de Tokyo University of the Arts, waar ze bij haar afstuderen diverse prijzen won. Na haar afstuderen ontving Kristen een prestigieuze beurs van de Meiji Yasuda Cultural Foundation en vervolgde ze haar opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, waar ze een master in Oude Muziek behaalde.

Bas-bariton Joris van Baar wordt geprezen om zijn vertolkingen in een breed repertoire, van oude muziek tot composities uit de 21ste eeuw. Zijn Christus (Matthäus-Passion) omschreef Het Dagblad van het Noorden als “vleesgeworden kwetsbaarheid.” Hij beleefde recent zijn roldebuut als Hobson (Peter Grimes) en Figaro (Le nozze di Figaro). Eerdere rollen zijn Aeneas (Dido & Aeneas), Lorenzo (I Capuleti e i Montecchi) en Publio (La clemenza di Tito). Bij Holland Opera maakte hij deel uit van het openluchtspektakel King Lear en Divorce of Figaro. Hij behaalde in 2021 zijn masterdiploma met onderscheiding aan het Conservatorium van Amsterdam.

Organist Harmen Trimp is sinds 2016 aan De Thomas verbonden. Hij studeerde orgel en kerkmuziek aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Als improvisator won hij diverse prijzen, waaronder de Publieksprijs van het Improvisatieconcours van het Internationale Orgelfestival in Haarlem in 2022. Zie: www.harmentrimp.nl

Voorganger is: Hanna Rijken, predikante, docente en musicus werkt als academisch researcher Theology & The Arts (Music) aan onderzoek op het gebied van Sacred Music en Liturgical Studies, in het bijzonder Anglican Cathedral Music en Hildegard von Bingen. Ook werkt ze als docent kerkmuziek en liturgie en als studie-coach aan het conservatorium. 

Datum

18 jan 2026
Verlopen!

Tijd

10:30 - 11:30